SF Samsøs historie

27.08.1987: Partiforeningen stiftes

21.11.1989: SF kommer i kommunalbestyrelsen med Torben K. Jensen

16.11.1993: SF har et godt valg – får 2 mandater: Torben K. Jensen og Bente Hassing

18.11.1997: SF mister et mandat – Torben K. Jensen indvælges

01.05.1998: Torben forlader politik – Ulla Holm indtræder som 1. suppleant

20.11.2001: SF har et godt valg – får 2 mandater: Ulla Holm & John Reshaur (takket været valgteknisk samarbejde med De Radikale)

01.08. 2003: Ulla Holm udtræder af kommunalbestyrelsen pga uddannelse – Dorte Enevoldsen indtræder som 1. suppleant og sidder resten af perioden sammen med John Reshaur

17.11.2005: SF ryger helt ud af kommunalbestyrelsen (valgsamarbejde med Samsø Listen og De Radikale – der satses hårdt på at skabe et alternativ med Fritz Andersen som borgmesterkandidat – SF mangler få stemmer i at opnå valg!)

19.11.2009: SF har et flot valg (17 % af stemmerne), Ulla Holm og Anja Madsen indvælges – valgteknisk samarbejde med Socialdemokraterne og De Radikale – SF profiterer af valgsamarbejdet. Første konservative borgmester i øens historie. SF er med i konstitueringen.

19.11.2013: SF har et dårligt valg – mister et mandat – Ulla Holm indvælges (valgsamarbejde med Socialdemokraterne og Enhedslisten) – S profiterer af valgsamarbejdet. Første socialdemokratiske borgmester i øens historie.

21.11.2017: SF bevarer sit mandat – Ulla Holm indvælges (valgsamarbejde med Socialdemokraterne og Fælleslisten) – S profiterer af valgsamarbejdet. Første gang i øens historie, at der er rødt flertal. S konstituerer sig med SF. Ulla Holm bliver formand for Social- og Kulturudvalget.

Scroll til toppen